Sıkça Sorulan Sorular

İlksan Üyeliği ile ilgili Sık Sorulan Sorular1-) İLKSAN üyeliği ne şekilde başlamaktadır?

  • 4357 sayılı Kanun kapsamında bulunan ve bu Kanunun 11. maddesinde sayılan unvan ve yerlere atananlar Kanun gereği zorunlu üyedir.

 

2-)İLKSAN üyeliği sürdürme nedir?

  • İLKSAN üyesi iken, üyelik kapsamı dışında bir göreve atanmaları sebebiyle üyeliği sona erenlerin Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde olmak kaydıyla bir göreve atanmaları halinde, isterlerse İLKSAN üyelik sürdürme dilekçesi ile üyeliklerini sürdürebilirler.

 

3-)İsteğe bağlı üyelikten ayrılmak mümkün mü?

  • 4357 sayılı Kanun kapsamında bulunan ve bu Kanunun 11. maddesinde sayılan üyelikler gibi mütala edileceğinden ayrılamazsınız. Kanun kapasamı dışına atanmanız, kurumunuzdan istifanız yada emekli olmanız halinde üyeliğiniz son bulur.

4-)Branş öğretmeniyim. İsteğe bağlı üyelikten yararlanabilirmiyim?

  • Kanunda sayılmış yerlerin dışında kalanlar üyelik başlatamazlar.

5-)İsteğe bağlı dilekçe tarihinden önce evlendim. Evlenme yardımından faydalanabilirmiyim?

  • Üyelikler dilekçe ile başlamasına rağmen aidat kesintisi daha önce başlamış olanların  üyeliği aidatın kesildiği tarihte başlamaktadır. Nikahın olduğu tarihte bu şartlardan birinin sağlanmış olması gerekmektedir.

 

6-)Üyelik sürdürmem veya üyelikten ayrılmam durumda nasıl bir ödeme yapılmaktadır?

  • Üyeliğinizi sürdürmeden aidatlarınızı talebiniz halinde birikmişleriniz yasal faizi ile tarafınıza ödenecektir. Üyeliğiniz devamı halinde emekli şartınızı tamamlamanız halinde tarafınıza emekli yardımı ödenecektir.